Plan działania

JAK TO DZIAŁA?

Zasady, które stanowią fundament zrównoważonego stylu życia na pewno znasz, oto najważniejsze:

  1. Codziennie godzinę „popracuj” fizycznie lub ćwicz intensywniej minimum trzy razy w tygodniu po godzinie. Chodzi o to, aby umiarkowanie się zmęczyć fizycznie.
  2. Jedź naturalnie przetworzone i pełnowartościowe jedzenie.
  3. Nakładaj na talerz odpowiedniej wielkości porcje, gdzie miarą jest Twoja ręka. Łącz i zachowuj proporcje między makroskładnikami: białkiem, węglowodanami i tłuszczem.

Pierwsze dwie zasady stanowią istotne uzupełnienie pracy z talerzami dietetycznymi. Zasada trzecia będzie wspierana przez zestaw talerzowy oraz podkładki pod talerze i zastąpi liczenie lub martwienie się ilością zjadanych Kalorii.

Zanim zaczniesz korzystać z planu warto zrobić badania i pomiary ciała

Badania laboratoryjne: badania ogólne krwi, glukozę, poziom cholesterolu i trójglicerydów, próbę wątrobową, Ob, pomiar ciśnienia i tętna.

Badania podstawowe możesz robić raz na pół roku lub co roku. Chyba, że coś Cię niepokoi, wówczas częściej.

Pomiary ciała staraj się robić raz w miesiącu do uzyskania zadowalających wyników.

Zapamiętaj!

Wielkość posiłku powinna być dostosowana do wielkości Twojego ciała i aktywności. Zbyt duże porcje prowadzą do przejadania się. To z kolei prowadzi do znanych chorób cywilizacyjnych i szybszego starzenia się organizmu. Nałogowe przejadanie się, zwłaszcza produktami mięsnymi i o intensywnym smaku, powoduje podrażnienie śluzówki żołądka. Ale także może odzwierciedlać instynktowne dążenie do uzupełniania tych składników odżywczych, które zostały utracone podczas procesu rafinacji. Człowiek jest biologicznie uzależniony od spożywania pełnowartościowego pożywienia.

Przed przystąpieniem do korzystania z talerzy przez „7” dni zapisuj wszystko co jesz i pijesz.

Niekiedy wystarczy zmienić tylko sposób działania. Spróbuj poświęcić więcej czasu działaniu aniżeli skutkowi, który chcesz osiągnąć. Zobaczysz, że skutek – owoc Twojej pracy, sam się pojawi.

Zadaj sobie pytanie:
Czy w tym co robię jest radość, swoboda i lekkość?

JAK KORZYSTAĆ Z TALERZY?

Bardzo prosto! Wystarczy, że nałożysz porcję pokarmu na odpowiednim talerzu, taką jaka  jest wskazana w odpowiedniej proporcji.

W zależności od tego jak się odżywiasz korzystaj z talerzy na odpowiednim dla siebie i swoich możliwości poziomie. Niezwykle ważne jest to, żeby zmiany wprowadzać powoli, w innym przypadku możesz doprowadzić do rozczarowania, efektu jo-jo czy też rozregulowania organizmu. Dlatego unikaj radykalnych zmian w diecie. Najlepiej tolerujemy stopniowe zmiany. Nagłe zmiany diet, często podyktowane modą, powodują ogromny chaos w organizmie, który zaczyna mieć kłopoty z trawieniem, przyswajaniem pokarmów i pracą narządów. Pamiętaj, trwałe zmiany zachodzą na poziomie komórkowym, a na to potrzebny jest czas.

Efekt każdej zmiany jaką wprowadzamy będzie najwyraźniej widoczny po około 3 miesiącach systematycznego stosowania. Tyle czasu potrzebuje organizm na przebudowanie i oczyszczenie, by nasze samopoczucie zdecydowanie się poprawiło.

Wybierz plan działania, który na dzisiaj jesteś w stanie zrealizować.

Nie przejadaj się! Jedź tak, aby napełnić żołądek w 3/4 lub 80%.

Plan 1: Dla poprawienia trawienia

Plan 2:  Dla lepszego trawienia

Plan 3: Dla najlepszego trawienia