Dzień 2 – Plan 3
Dzień 2. ŚNIADANIE – użyj miseczki – danie jednogarnkowe
OWSIANKA Z OWOCAMI I ORZECHAMI Z PIEKARNIKA (jeżeli nie masz piekarnika, ugotuj płatki w garnku wg. przepisu) Składniki: na 1 osobę BIAŁKO (WIELKOŚĆ KCIUKA): 5 orzechów włoskich SKROBIA (WIELKOŚĆ GARŚĆ): płatki owsiane zwykłe (unikaj błyskawicznych) – około 5-7 łyżek TŁUSZCZE (WIELKOŚĆ KCIUK): masło klarowane OWOCE: jabłko lub gruszka, trochę rodzynek, śliwki bez pestek PRZYPRAWY: goździk, szczypta cynamonu, szczypta kardamonu.
JAK TO ZROBIĆ: Dzień wcześniej, wieczorem wypłucz płatki pod bieżącą wodą i przełóż do większej miski ceramicznej i zalej zimną wodą. Następnego dnia: włącz piekarnik na 100 °C, zagotuj wodę w czajniku, a następnie wrzuć do owsianki (po nocy powinna wchłonąć całą wodę), pokrojone śliwki, rodzynki, jabłko, łyżkę masła klarowanego, goździk, kardamon i cynamon. Zalej wszystko wrzątkiem (mniej więcej wysokość opuszka) i włóż do piekarnika na 15 min (nastaw czas), gdy piernik się wyłączy zostaw owsiankę jeszcze na około 5 min. Przełóż do miseczki, posyp orzechami włoskimi. SMACZNEGO
Dzień 2. PRZEKĄSKA 1 – użyj miseczki
JAGLANKA Z SOCZEWICĄ Składniki: na 1 osobę BIAŁKO (WIELKOŚĆ DŁONI Z PALCAMI): 1/2 szklanki soczewicy SKROBIA (WIELKOŚĆ GARŚĆ): 1/2 szklanki kaszy jaglanej TŁUSZCZE (WIELKOŚĆ KCIUK): masło klarowane NIESKROBIOWE (WIELKOŚĆ DWIE PIĘŚCI): cebula, sałata lub dowolne kiełki, średni pomidor, łyżka koncentratu pomidorowego PRZYPRAWY: szczypta kurkumy, imbiru oraz pieprzu ziołowego.
JAK TO ZROBIĆ: Przepłucz namoczoną wcześniej soczewicę oraz kaszę jaglaną, wlej wody do dwóch oddzielnych garnków i ugotuj do miękkości. Na patelni podsmaż cebulę z pomidorem do miękkości. Po ugotowaniu dodaj do kaszy soczewicę, przyprawy, łyżkę koncentratu pomidorowego oraz cebulę z pomidorem. Podgotuj około minutę. Podaj z kiełkami i/lub rukolą. Smacznego!
Dzień 2. OBIAD – użyj talerza głębokiego – danie jednogarnkowe
PENNE Z BAZYLIOWYM PESTO Składniki: na 1 osobę BIAŁKO (WIELKOŚĆ DŁONI): lekko uprażone orzechy włoskie i słonecznik do posypania, oscypek lub parmezan do posypania. SKROBIA (WIELKOŚĆ GARŚĆ): makaron razowy (około 90 g), NIESKROBIOWE (WIELKOŚĆ DWIE PIĘŚCI): rukola TŁUSZCZE: oliwa z oliwek SOS PESTO: BIAŁKO (WIELKOŚĆ DŁONI LUB DŁONI Z PALCAMI): dwie łyżki orzechów włoskich, nerkowców lub orzeszków piniowych WARZYWA NIESKROBIOWE: pęczek świeżej bazylii, 4 duże ząbki czosnku, TŁUSZCZE: 1/5 szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, PRZYPRAWY: płaska łyżeczka soli. Wszystkie składniki zmiksuj w malakserze, w razie konieczności dodaj więcej oliwy.
JAK TO ZROBIĆ: Zagotuj wodę, wsyp makaron, wlej dwie łyżki oliwy, ewentualnie pod koniec gotowania posól. Gdy makaron będzie miękki, odcedź, przelej zimną wodą, wymieszaj z pesto. Aby uniknąć mocnego smaku świeżego czosnku, rozrobić pesto na patelni z oliwą, trochę je przysmażając. Tuż przed podaniem, do makaronu dodaj rukolę. Na talerzu posyp danie startym parmezanem.
Dzień 2. PRZEKĄSKA 2 – użyj talerza głębokiego
JAK PRZEMIENIĆ ROSÓŁ Z DNIA POPRZEDNIEGO Może służyć jako baza do innej zupy lub pozostać rosołem. Na bazie rosołu (bulionu) możesz stworzyć dowolną zupę (pomidorową, tajską, kalafiorową, krupnik, różne kremy itp).
JAK TO ZROBIĆ: Po prostu dodaj odpowiednie warzywo i przyprawy, które stworzą nowy smak. Np. zupa dyniowa: dodaj do rosołu podduszonej uprzednio dyni, podsmażonej cebuli, dopraw imbirem, kolendrą oraz gałką muszkatołową. Smacznego!
Dzień 2. KOLACJA – użyj małego talerza „kolacja”
SMAŻONE W ŚLIWKACH TOFU LUB KURCZAK Z MIESZANKĄ SAŁAT Składniki: na 1 osobę BIAŁKO (WIELKOŚĆ DŁONI LUB DŁONI Z PALCAMI): tofu (150 g) lub mięso z piersi kurczaka (100 g), posypka na sałatkę: uprażone ziarno słonecznika, dyni i siemienia lnianego ze szczyptą soli (najlepiej nieoczyszczonej) NIESKROBIOWE (WIELKOŚĆ DWIE PIĘŚCI): cebula, mały ząbek czosnku, mieszanka sałat, kilka rzodkiewek z liśćmi (liście też wkrój do sałatki) TŁUSZCZE (WIELKOŚĆ KCIUK): oliwa z oliwek lub plaster tłustego boczku, SUBSTANCJE SŁODZĄCE: łyżka cukru trzcinowego lub miód. PRZYPRAWY: 1/5 szklanki wytrawnego czerwonego wina, 1/4 szklanki bulionu z Dnia 1. OWOCE: śliwki – 4 sztuk.
JAK TO ZROBIĆ: Posiekaj boczek i podsmaż na patelni, aby wytopił się tłuszcz lub rozgrzej w wersji wege oliwę. Wrzuć białko, cebule pokrojone w piórka i posiekany czosnek. Dodaj przekrojone na pół śliwki bez pestek, zalej winem i rosołem. Posłódź i gotuj na wolnym ogniu, aż tofu będzie gotowe lub mięso i owoce zmiękną. Podawaj z mieszanką sałat, rzodkiewką, posypane prażoną dynią, słonecznikiem, siemieniem i ewentualnie szczyptą soli oraz oliwą.
NA NASTĘPNY DZIEŃ: namocz fasolkę mung (wielkość dłoni z palcami)